je jednou z největších životních změn a všechny ženy by se na něj měly na něj připravit. Pokudjste těhotná a začínáte chodit k lékaři, kontroly probíhají jednou za měsíc. V posledním měsíci těhotenství, 4 týdny před termínem porodu, se chodí každý týden aspoň jednou. Po termínu porodu se chodí k lékaři každé 3–4 dny. Níže si řekneme, jaká vyšetření nás čekají v jednotlivém trimestru.
těhotná a lékařská konzultace.jpg
Při každé prohlídce se provádějí tato vyšetření:
· změření vaší hmotnosti
· kontrola otoků
· měření krevního tlaku
· vyšetření moči – vždy nosit s sebou z domova lahvičku s močí
· vaginální vyšetření
· vyšetření vitality plodu pomocí ultrazvuku (srdeční činnost)
První vyšetření probíhá mezi 6. – 8. týdnem těhotenství. Lékař pomocí ultrazvuku ověřuje přítomnost embrya v děloze. Zde dostanete i těhotenský průkaz, který s sebou budete nosit všude po dobu celého těhotenství.
V prvním trimestru (většinou do 14. týdne) probíhají další vyšetření. Jaká to jsou?
· Laboratorní vyšetření krve, zde se zjišťuje: krevní skupina, Rh faktor, hodnota cukru v krvi na lačno, test na HIV, test na syfilis a hepatitidu typu B, dále se vyšetřuje krevní obraz.
· Z ultrazvukového vyšetření se zjišťuje: počet plodů, ověření vitality plodu a měření plodu (podle tohoto je určující termín porodu).
· Z kombinovaného sreeningu vývojových vad se určuje: zda může plod mít Dawnův syndrom.
V druhém trimestru (většinou do 28. týdne) se provádí standartní vyšetření plodu a dělá se test na těhotenskou cukrovku. Další vyšetření:
· Z ultrazvukového vyšetření mezi 20. – 22. týdnem se zjišťuje počet plodů, jeho vitalita a míry. Dále se zjišťují případné abnormální vývoje plodu, umístění placenty a množství plodové vody.
· Jak probíhá test na těhotenskou cukrovku? Orální glukózový tolerantní test se provádí mezi 24. – 28. týdnem těhotenství. Na lačno je odebrána krev, po několika minutách se vypije půllitrový roztok, dále je druhý odběr krev hodinu po vypití a třetí odběr probíhá dvě hodiny od vypití roztoku. Po celou dobu nesmí proběhnout konzumace vody ani jídla.
Ve třetím trimestru (do narození miminka) pobíhají laboratorní a ultrazvuková vyšetření.
· Při laboratorním vyšetření mezi 28. – 32. týdnem těhotenství se dělá krevní obraz a také se provádí výběrově test na HIV, syfilis a hepatitidu typu B.
· Ultrazvukové vyšetřeníje totožné jako ve druhém trimetru.
· Test přítomnosti streptokoků skupiny Bprobíhá mezi 35. – 38. týdnem těhotenství. Provádí se výtěrem z pochvy.
· Kardiotografický testprobíhá od 38. týdne, kde se sleduje srdeční činnost plodu a činnost dělohy.
těhotná a lékařská konzultace.jpg
Budoucí maminka by se neměla bát žádného vyšetření. Všechna jsou totiž nezbytná ke správnému vývoji jejich miminka. Žádné vyšetření by se nemělo podceňovat, a pokud si budoucí maminka není čímkoliv jistá, vždy se může poradit se svým doktorem.