Všichni moc dobře známe rčení, že zdraví máme jen jedno, a že když nám něco opravdu chybí, takže se bez toho cítíme jako bez ruky. A na to bychom měli myslet při každé práci, ke které se chystáme, abychom se na ni adekvátně vybavili ochrannými pracovními pomůckami, které nám zaručí, že o své zdraví nepřijdeme, a že si rozhodně nijak neporaníme své ruce, které jsou orgánem, bez něhož se dá skutečně jen velice těžko obejít, a to i přesto, že je máme hned dvě. Nicméně ruce máme dvě, protože je dvě k většině činností potřebujeme.

pracovník s rukavicemi

Jen si zkuste jednu ruku vložit za záda a takto pracovat a uvidíte, že vám to půjde jen velmi ztěžka, a co teprve, pokud si praváci vloží za záda pravou ruku a naopak. Bez své dominantní paže už se téměř nejsme schopni obejít. A na něco takového je nezbytné myslet včas, dříve, než začneme se svou prací.

pracovní oděvy

Jakmile dojde k poranění, už bude na ochranu pozdě

A rozhodně si nemyslete, že pracovní rukavice jsou při práci nezbytné jen v případech, kdy bezprostředně manipulujeme s nebezpečnými materiály, s horkými předměty anebo se věnujeme rizikové manuální práci jako je třeba práce, při které odlétává nebezpečný materiál. Každá manuální práce je potenciálně riziková, a to se týká například i prací na zahradě, které mají lidé tendenci podceňovat.

zahradní trakař

Zmínit můžeme například pletí záhonů, které lidé považují za naprosto bezpečnou činnost, a to i přesto, že největší počet bakterií se nachází právě v půdě a k jejich vstupu do organismu bohatě stačí drobná ranka jako je malá odřenina, prasklinka v kůži anebo i píchnutí ostrým předmětem. Ne nadarmo se už jako malé děti očkujeme proti tetanu, který pochází právě z půdy. Neměli bychom proto zbytečně riskovat, protože nikdy nevíme, jaké nebezpečí na nás číhá.