Budování hromosvodu nemovitosti
Pevná pravidla
Za svůj majetek si zodpovídá každý sám, přičemž jistě nechcete, aby se mu něco stalo, nebo jste o něj přišli. Jestliže vlastníme nějakou nemovitost či se chystáme stavět, tak bychom rozhodně měli dbát na dobrou ochranu proti blesku. Ten má obrovskou sílu, a proto může napáchat velké škody. Můžete to vidět na stromech, které byli zasaženy, protože jsou klidně po celém kmenu na dvě poloviny. Hodně ohrožené jsou elektroinstalace, protože když nebude dobře uzemněná, tak úder blesku znamená velké škody.
Z toho důvodu se na nenovosti montují hromosvody. Má to své podmínky, přičemž ty musíme dodržet, abychom skutečně dosáhnuli toho, že elektrický výboj bude bezpečně sveden do země a vyhneme se jakýmkoliv škodám. Na jeho budování nešetřete, protože jeho správná funkčnost nám může ušetřit spoustu peněz. Příroda je nevyzpytatelná, a proto nikdy nevíme, jestli blesk neuhodí právě do naší budovy.
Kontrola profesionálem
Když budeme vycházet z toho, že blesk přitahují kovové předměty a vysoko umístěná místa, tak se na střechu umisťuje kovová tyč, kdy její vrchní část je nejvýše umístěny bod nemovitosti. Následně by měl na každých 15 metrů přiléhat jeden svod, který je vždy bezpečně sveden až do určité hloubky v zemi. Máme tu i jisté používané materiály a průměr drátu, aby vše správně fungovalo i po letech.
Abychom se na něj skutečně mohli spolehnout, tak si nechte udělat revizi hromosvodů https://revize-elektro-revtech.cz/lps-hromosvody/, kde vše pečlivě zkontrolují. Jednotlivé svorky a jiné části se dají vyměnit, aby zase byl naplno funkční. Samozřejmě všechno přeměří. Tuto revizi byste měli provádět jednou za dva až pět let, kdy záleží na tom, o jakou nemovitost se vlastně jedná. Revize nás něco bude stát, ale může nás zachránit před velkými škodami, takže ji rozhodně nepodceňujte. Zejména u hromosvodů, které nikdo léta nekontroloval se vyplatí vědět, jak jsou na tom.