Pamatujete se na film „Marečku, podejte mi pero“ z roku 1976? Legendární filmová postava Hujer tam stále někoho uplácí ovocem a zeleninou z vlastní zahrady, ovšem ať už byly jeho motivy úplatků jakékoli, nabízel to nejlepší, co mohl. Zemědělské plodiny z vlastní zahrady, sadu či pole jsou dnes velmi poptávané a můžete se o tom snadno přesvědčit na farmářských trzích nebo v případě, že soukromé firmy rozváží své produkty do obcí a měst na přímou adresu zákazníků. Z vypěstovaných jablek, jahod, meruněk nebo česneku od českých pěstitelů máte obvykle lepší pocit, než z těch z obchodů, ačkoli se tváří jako krásné, ovšem pochází ze zahraničí.

jablka v přepravce

Proč mnozí lidé raději nakupují tuzemské výrobky, a proč má velký úspěch každý štítek na zboží, kde je uvedeno „Vyrobeno v ČR“? Protože naši zemědělci a řemeslníci mají stále větší důvěru veřejnosti, přitom za socialismu se spíše prahlo po tom dováženém ze „Západu“. Buďme tedy rádi, že čeští farmáři dodávají na trh ovoce a zeleninu ve špičkové jakosti, a že také mají možnost využívat přepravek na ovoce, speciálně vytvořených pro tyto účely. Přepravky pro tyto komodity se vyrábí ze zdravotně nezávadného polypropylenu, Jsou velmi pevné a spolehlivé, mají dlouhou životnost a snadno se skládají na sebe do vyšších pater, než je lidská postava. Přepravky jsou opatřeny větracími otvory a plastový výlisek se velmi dobře udržuje v čistotě.

hrušky na stromě

Kdyby měl pan Hujer v polovině sedmdesátých let minulého století k dispozici plastové kontejnery pro sklízené švestičky, co nabízel svému třídnímu Josefu Abrhámovi, měla by jeho produkce ještě větší úspěch. Mohl by ovoce snáze převážet do prodeje, protože plastové bedny jsou při přepravě stabilní a nepřevrhávají se, jako ty dřevěné, a také se lépe udržují v čistotě a nemají tendenci šířit v ovoci plísně a hnilobu.