Změna zaměstnání není v dnešní době nic mimořádného. Stále se spíše výjimečně vidí lidé, kteří nastoupili po škole do jednoho zaměstnání a na tom samém postu jsou i po několika desítkách let. Takový člověk je spíše raritou. A mají z něj zaměstnavatelé radost? Řekněme si upřímně, že jenom někteří. V dnešní době se sice stále cenní mnohaleté zkušenosti, ale velkou mírou převažuje i dravé mládí.

Takže pokud měníte zaměstnání nebo nastupujete po delší pauze do nového, tak jistě budete chtít vědět, kolik v práci získáte na výplatu. Tedy kolik získáte peněz za dobře vykonanou práci pro svého zaměstnavatele.

Při pohovorech nebo v inzerátech se však uvádí hrubá mzda. Tu čistou, čili výsledek, kolik opravdu získáme na účet jako výplatu, si musíme teprve vypočítat. Na internetu existují různé převodníky, nejčastěji se jedná o kalkulačky na výpočet mzdy.

peníze peněženky

Ptáte se, kolik budete vydělávat v nové práci? Zajímá vás, jaký budete pobírat plat? Řekli vám u pohovoru pouze hrubou mzdu? Mzda se při pohovoru většinou uvádí v hrubém, výslednou čistou mzdu si proto musíte vždy vypočítat. Pokud chcete vědět, kolik budete brát na výplatu, stačí použít převod hrubé mzdy na čistou.

K tomuto účelu existují různé kalkulačky. Ty nám pomáhají vypočítat okamžitě z hrubé mzdy tu čistou. Zadáte výši hrubé mzdy, případně další iniciály, slevy na dani, invaliditu nebo podobné různé další informace, které chcete do výplaty započítat a pak už vidíte výsledek. Pokud nevyužíváte žádné slevy na dani, na dítě, invaliditu nebo třeba slevu na studenta, tak stačí zadat výši hrubé mzdy a dát výpočet. Ihned uvidíte výsledek.

penízky minc

Vaše mzda nikdy nesmí být menší, než je zákonem stanovené minimum. Pro rok 2021 platí částka 15 200Kč v hrubém, čili čistý výsledek se musí opět vypočítat. Pokud pracujete na běžnou pracovní smlouvu, pak nesmíte mít ve smlouvě nikdy nižší částku, než je zákonem stanoveno toto minimum.