Předpokladem pro založení takové malinké skalky je vhodná nádoba. Hodí se k tomu kamenný či keramický žlab, koryto nebo velká mísa hluboká alespoň 30-50 cm. Nejvhodnější je, pokud se nádoba směrem nahoru rozšiřuje. Pro zdraví rostlin musí být v nádobě na spodní straně drenážní otvory pro odtok přebytečné vody. Nádobu umístíme tak, aby nám nepřekážela a aby mohla přijímat přirozeným způsobem vodu, když prší. Pokud je na hodně slunném místě, musíme s tím počítat při výběru rostlin k osazení. Vhodné je usadit ji na podložku, aby z otvorů na dně mohla odtékat voda.
barevné skalničky
Na dno nádoby nasypeme drenážní vrstvu hrubších kamenů a na ni vrstvu jemnějších kamenů. Kameny přikryjeme jemnou silonovou sítí nebo propustnou netkanou textilií. Do zbylého prostoru patří lehčí humózní zemina. Pro dekoraci skalky potřebujeme na pohled hezké kameny. Vhodný je například pórovitý travertin. Do skalky vysazujeme ty nejdrobnější skalničky, plazivé a převislé druhy patří k okrajům nádoby, aby si našly svůj prostor i z vnější strany nádoby. Můžeme použít i některý z nejmenších kultivarů jehličnanů nebo listnáčů. Povrch půdy se posype drobnými kamínky stejného druhu, jako jsou osazené kameny.
rozkvetlá skalnička
Během vegetace mini skalku zaléváme podle potřeby, nikdy by neměla přeschnout anebo být přelitá.  Na jaře rostliny přihnojíme vícesložkovým hnojivem a během vegetace zastřiháváme bujnější druhy, aby nezadusily sousední rostlinky. Pokud některá rostlina přeroste, vyměníme ji za menší. V zimě přezimující rostliny přikryjeme větvičkami chvojí, které je chrání jak před mrazem, tak ostrým sluncem. V tomto období můžeme ke skalce umístit krmítko pro krmení ptáků.  Následující jaro doplníme prázdná místa novými rostlinami. Ptačí krmítko můžeme nahradit nádobou na vodu, která poslouží v teplých dnech ptákům ke koupeli a k pití. Po 3-5 letech je třeba hlínu v nádobě vyměnit.