Když se miminko narodí, většinou má postýlku v ložnici rodičů. S jeho vzrůstajícím věkem a potřebami začínáme přemýšlet o zařízení dětského pokojíčku. U každého je to jiné. Někdo stěhuje dítě už v 6 měsících, jiný vydrží několik let. Záleží také na našich prostorových i jiných možnostech. Jak tedy vytvořit pokojíček, který si dítko zamiluje?
hrající si dítě
Aby prostor nepůsobil stísněně, dejte přednost světlým barvám stěn. Barevnost a veselost lze dodat pokoji pomocí různých koberečků, ložním povlečením, závěsy nebo žaluziemi. Bude-li v pokoji koberec, také je lepší zvolit jednobarevný, aby nepůsobil rušivě. Takový pokoj, není-li zařízen, může působit chladně. Ale většina doplňků do dětského pokoje bývá barevných, včetně hraček. Samostatným bodem je nákup postele. Můžeme pořídit postel, která s dítětem alespoň část dětství poroste či zvolit jinou variantu z nepřeberné nabídky lůžek. Co se týče nábytku, máme na výběr mezi dětským nábytkem, který je menší a zabere v pokoji méně místa nebo pár kousky klasického nábytku, který dítěti vydrží na mnoho let. Skvělou součástí vybavení místnosti jsou nápadité dětské věšáky, které pomohou udržet v pokoji pořádek a zároveň se budou dětem líbit jako dekorace.
Pokoj sloužívá obvykle i jako herna, přestože děti často s hračkami cestují po bytě a chtějí si hrát v naší přítomnosti. Je třeba počítat s velkými úložnými prostory na hračky, protože jejich množství stále narůstá. Nejsnazší na úklid jsou police vybavené koši, do kterých lze hračky v podstatě naházet a úklid tohoto typu zvládne i dítě nebo různé úložné boxy na kolečkách či taburety s úložným prostorem, na kterých se dá zároveň sedět. Šikovným a oblíbeným doplňkem bývá tabule, na které děti mohou kreslit křídami nebo mazatelnými fixy. Nesmíme zapomenout ani na vhodný stůl a židle, doplněné třeba křesílkem. Jako zdroj osvětlení je ideální stropní svítidlo a lampička na noční stolek. Pokud se pokoj šikovně rozplánuje, může stůl sloužit i jako noční stolek a lampička bude mít všestranné využití.
dětský pokoj pro miminko
Stěny se dají oživit obrázky, děti mívají rády nástěnky, kam si mohou dávat své výtvory či jiné věci podle svého uvážení. S většími dětmi je vhodné tyto záležitosti probrat, co a jak by si přály.