Proč paleo dieta?
Filozofie toho stravování vznikla podle názoru různých vědeckých pracovníků. Podle nich je lidské tělo stále přizpůsobeno jen pro konzumaci stejných, nebo aspoň podobných potravin jako v již zmíněné době kamenné. Mezi hlavní argumenty se rozhodně může zařadit to, že paleolit, jakožto nejdéle trvající část dějin lidstva, trval přibližně 3 miliony let a lidský organismus se evolučně ještě nestačil přizpůsobit stravě současného moderního člověka.
zeleninový pekáč

Zásady diety
Pro pochopení stravovacích návyků si musíme uvědomit, že paleolit byla doba lovců a sběračů, kteří neovládali ani základy zemědělství. Jinými slovy, paleo potravina je to, co si člověk může nasbírat, nebo ulovit sám. V dnešní době se najde jen pár extrémních lidí, kteří si potraviny sbírají, nebo dokonce uloví sami. To však neznamená, že suroviny pro přípravu jídel z doby kamenné se jinak nedají sehnat, ba naopak, jsou v každém obchodě.
            Hlavními složkami jídelníčku jsou všechny druhy masa hospodářských zvířat, ryby, zelenina, ovoce, oříšky a semínka, vajíčka, brambory. Mléčné výrobky jen v malém množství, nebo vůbec. Mezi hlavní nežádoucí složky jídelníčku patří pečivo, jednoduché cukry v nápojích nebo sladkostech, luštěniny, mléčné výrobky, slunečnicové a řepkové oleje a alkohol (trochu červeného vína je tolerována).
steak s chřestem a rajčaty
            Jedním z dalších argumentů propagátorů tohoto stravování je to, že kdyby byla lidská trávící soustava přizpůsobena dnešnímu běžnému stravování, tak by nerostl počet lidí s různými alergiemi například na lepek, nebo laktózu a nebylo by takové procento lidí s různými trávícími, nebo zažívacími problémy.
            Spoustu lidem tento typ diety pomohl s redukcí váhy. Není to samozřejmě jen o stravě, ale také o pohybu! I lovci při lovu kořisti museli vynaložit nemalou fyzickou aktivitu. Ať už se rozhodne dodržovat paleolitickou dietu abyste zhubli, nebo abyste měli lepší pocit a dali tělu potraviny nenáročné na strávení, rozhodně to není špatná volba.