Povinnou výbavu každého vozidla přesně definuje zákon č. 341/2002 Sb. a 100/2003 Sb. A především jejich novelizace platná od roku 2015. V případě nekompletní výbavy hrozí pokuta až ve výši 2 000 Kč.
1.       Rezerva – velmi častým defektem je prázdná pneumatika. Rezervní kolo by proto mělo být v základní výbavě každého automobilu.
2.       Příruční zvedák – nenahraditelný při výměně prázdné pneumatiky
3.       Klíč na matice kol – opět nezbytný u výměny vadné pneumatiky
výstražný trojúhelník
4.       Žárovky – jde o žárovky pro všechna osvětlení a signalizace. Teoreticky by každý řidič měl být schopen žárovku na místě vyměnit. Praxe však mluví jinak. U některých typů aut je velice složité se k prasklé žárovce vůbec dostat.
5.       Pojistky – je třeba mít vždy alespoň jednu náhradní pojistku ke každé elektroinstalaci
6.       Výstražný trojúhelník – velmi důležitý, pokud zůstanete z jakéhokoliv důvodu stát s autem na vozovce. Dáváte jím najevo ostatním řidičům, že se v jejich blízkosti nachází stojící vůz. Výstražný trojúhelník je třeba umístit minimálně dvě stě metrů od místa stání a na přehledném místě.
plná autolékárnička
7.       Reflexní vesta – stala se součástí povinné výbavy všech vozidel registrovaných v České republice k datu 1. 1. 2011. Reflexní vesty již mnohokrát prokázaly svému nositeli obrovskou službu. Když se totiž stane nehoda nebo porucha vozidla v noci, v šeru nebo v mlze, jedině s reflexní vestou budete ostatními řidiči viděni až na vzdálenost 200 metrů.
8.       Lékárnička – nezbytná pomůcka při jakékoliv nutnosti ošetření sebe nebo někoho jiného. Lékárničku je možné nechat si sestavit přímo v lékárně, přičemž budete mít jistotu, že tam je vše potřebné. Není to však nutné, jelikož lékárničky jsou k sehnání na téměř každé čerpací stanici, v supermarketech, v obchodech s automobilovými doplňky. Dbejte na to, aby vaše lékárnička neměla prošlé záruční datum, protože to je právě věc, která policisty zajímá nejvíce.