Pivovarské kvasinky, Saccharomyces cerevisiae, které vznikaly původně jako vedlejší produkt při výrobě piva, jsou známé již po staletí. V současné době se ovšem pěstují ve speciálním roztoku, pro to, aby byly kvasnice chuťově více příjemné. Díky svým vlastnostem jsou v různé formě využívány i dnes. Ty jsou dány biochemickým složením kvasinek. Jsou v nich obsaženy látky, které rozvíjejí životní procesy v buňkách při kvašení a v procesu klíčení ječmene. Důsledkem vzniká přírodní komplex živin, důležitý pro celý lidský organismus.

Syrové pivovarské kvasnice

Kvasnice se vyznačují vysokou nutriční hodnotou. Jelikož jsou z poloviny tvořeny bílkovinami, doporučují se sportovcům, vegetariánům a veganům. Jedná se o jeden z nejlepších přírodních zdrojů vitamínů B, včetně B12. Z minerálních látek například obsahují hořčík, vápník, železo, draslík, selen. Jsou také zdrojem esenciálních aminokyselin, které mají nepostradatelnou úlohu při fungování organismu. Z důvodu, že si tělo není schopno vytvořit samo všechny tyto látky, je opravdu důležité pravidelně doplňovat dostatečné množství, zejména přírodní formou. A pivovarské kvasnice je mohou velice snadno dodat.

Vitamíny skupiny B pomáhají udržovat střevní mikroflóru, zachovávají správnou chuť k jídlu tím, že vyrovnávají hladinu cukru v krvi, jsou tedy vhodné i pro diabetiky. Preventivně působí proti zácpě, mají zásadní úlohu pro vstřebávání a vylučování v celém průběhu procesu trávení. Mají značný vliv na nervový systém, pravidelný příjem ve správném množství napomáhá proti depresím, nespavosti i chronické únavě. Velmi příznivý je také vliv na kůži, vlasy a nehty. Obsažená kyselina listová ovlivňuje vyšší tvorbu červených krvinek.
Proces kvašení při výrobě piva

Vedlejší účinky, které by mohly mít negativní dopad na organismus, nejsou známy. Jelikož kvasnice obsahují velké množství bílkovin, nejsou ve větší míře vhodné pro ty, kteří trpí na dnu a artritidu.

Pivovarské kvasnice lze užívat ve formě tablet, prášku, vloček. Čisté nebo v kombinaci s probiotiky, inulinem, pupalkovým nebo rakytníkovým olejem.