Chlór je chemický prvek Mendělejevovy periodické soustavy. Zdánlivě nenápadná chemická značka Cl v sobě ukrývá neuvěřitelný potenciál a díky tomu jde o jeden z nejzajímavějších prvků, bez něhož by lidský život měl docela jinou podobu. Připomeňme si jeho nejznámější podoby:

čistá voda v bazénu

Docela obyčejná sůl – chlorid sodný NaCl, jak by bez ní asi vypadala naše kuchyně, si jen stěží dovedeme představit. Jídla by nebyla nejen chutná, ale scházela by nám tato chemická sloučenina pro fungování našeho organismu. Znamenalo by to ovšem i zkázu světových oceánů, kde sůl tvoří velmi významnou složku mořské vody.

Chlornan sodný – je součástí tzv. chlorové chemie, bez níž se neobejde úprava pitné vody ve vodovodních řadech. Nemohli bychom zkrátka takto jednoduše otočit pákovou baterií, aby nám tekla zdravotně nezávadná voda z kohoutku. To samé ovšem platí i o vodních nádržích na koupání. Většina rekreačních, sportovních, lázeňských i domácích vnitřních i zahradních bazénů jej potřebuje k udržení optimální čistoty vody, výjimkou jsou pouze některé přírodní biotopy, kde na velké ploše může působit samočisticí schopnost specifickými vodními organismy. Nesmíte ovšem zapomínat, že chlór v této podobě je silně toxický, a že nejen zahubí nežádoucí drobné organismy a rostliny, ale může vážně poškodit i vaše zdraví. Tablety chlornanu sodného patří do bazénu, ale nikoli na hraní vašim dětem, nebo domácím mazlíčkům.

dívka v bazénu

Kyselina solná neboli chlorovodíková – nejdůležitější kyselina ze všech v lidském těle. Tvoří se v žaludečních tzv. parietálních buňkách a již staří Egypťané dobře věděli, že dokud jí máte dostatek, do té doby je člověk zdráv. Potřebujeme ji nejen ke správnému trávení proteinů, ale i k procesu udržování tzv. zásadotvornosti – ochrany proti překyselení. A právě klíčovou roli v tomto procesu hraje opět nezastupitelný prvek – chlór ve sloučenině s chemickým vzorcem HCl. Chcete-li upevnit své zdraví a dodat chlór do těla v přijatelné podobě, dopřejte si častěji červenou řepu, ta obsahuje betain, tedy sloučeninu s obsahem kyseliny chlorovodíkové.