Pokud si pod tímto názvem představíme blikající rovnou zářivku, tak jsme tak trochu na špatné koleji. Možná ale mnohému něco napoví úsporná žárovka, která se na evropském trhu objevila asi v 80. letech 20. století. Pravdou je, že již v této době byla podstatně dost úsporná, oproti klasické vláknové, která se běžně používala. Také investice do ní nebyla nijak malá, na druhou stranu se ale jejich používání skutečně vyplatilo při pohledu na roční vyúčtování elektřiny. Abychom se vrátili ke správnému označení, tak úsporné žárovky mají být správně pojmenovány jako kompaktní zářivky. Však jsou jim tak trochu na pohmat podobné, jen jejich trubice mají různé tvary. Jedná o elektrický zdroj světla, který skutečně pracuje na stejném principu jako lineární zdroje, jak je běžně známe.

náhradní lampa

Efektivní náhrada nebo pouhý doplněk

V dřívějších letech se jednalo skutečně o efektivní úsporné svítidlo, ale v dnešní době se technologie posunula poměrně dál a na trhu se objevují další nové a možná i úspornější zdroje. Tyto zářivky byly vytvořeny s úmyslem vyměnit klasické, proto fungují úplně stejně jako jejich předchůdkyně v každém svítidle. Dají se zakoupit s malým nebo větším závitem, pod označením patic E14 a E27, záleží, kam chceme zdroj umístit, proto je třeba se podívat na danou objímku. Starší typy měly tak trochu problém při rozsvícení, kdy se jim nechtělo rychle do plného výkonu, což měl za následek indukční předřadník. I zde nastala změna a vystřídal ho zdatnější bratr elektronického původu. Sice je pravdou, že je trochu lepší, světlo při rozsvícení nebliká, dokonce o trochu lépe svítí, ale nic méně na úplný 100% výkon se dostane také až po chvilce.
úsporná zářivka

Další změny

V podstatě se změnily i další vlastnosti, které nyní můžeme zaznamenat a to je příkon, světelný tok a také barva světla. Je zvláštní, jak je náš organismus ovládaný barvou svítivosti. Například chladné světlo je vhodné na podporu soustředění a pak se vyplatí ho nainstalovat do míst, kde budeme pracovat nebo i do koupelen. Žluté odstíny jsou dokonalé k relaxaci a odpočinku. Tyto zářivky se dají používat prakticky pro osvětlení v bytě, domě, pracovištích a podobně. Nesmíme zapomenout na to, že jednou doslouží a pak je musíme odnést na sběrné místo k odborné likvidaci.